Kalėdinis kumpis su padažu

 

Tradicinis suomiškas kalėdinis kumpis nukels į tikrą skonio rojų. Tai lengvai pagaminamas šventinis patiekalas, pasotinsiantis gausų būrį svečių. Prieš kepdami mėsą kamado kepsninėje, palaikykite ją sūryme 24 valandas. Medaus ir garstyčių padažas – tradicinis patiekalo elementas, suteikiantis jam išbaigtumo. Tai nuostabaus skonio derinys. Šį kumpį galite patiekti su aštriais troškintais obuoliais, keptais žiediniais kopūstais ir/arba kepintomis morkomis.

 

 

PATIEKALAS: PAGRINDINIS

KATEGORIJA: MĖSOS PATIEKALAI

GAMINIMO BŪDAS: RŪKINIMAS, GAMINIMAS NETIESIOGINĖJE KAITROJE

SUDĖTINGUMAS: LENGVA

PASIRUOŠIMAS IŠ ANKSTO: 30 MIN.

GAMINIMO TRUKMĖ: 240 MIN.

IŠ VISO: 270 MIN.

IŠEIS: 8 PORCIJOS

 

INGREDIENTAI

 

 

KUMPIS

1 kiaulienos mentė, su kaulu ir oda, daugmaž 4 kg svorio

200 g medaus

15 kadagio uogų

2 pušies šakos

SŪRYMAS

1 galvutė šviežio česnako

320 g rausvosios druskos (Colorozo)

1 čiobrelio šakelė

1 rozmarino šakelė

3 lauro lapai

1 gabalėlis muskato riešuto kevalo

10 žalios kardamonų ankštys

10 gvazdikėlių

10 kadagio uogų

1 v. š. kmynų

1 v. š. pankolių sėklų

20 juodųjų pipirų grūdelių

PADAŽAS

100 ml alyvuogių aliejaus

100 ml saulėgrąžų aliejaus

30 ml šviesaus alaus

30 ml ryžių acto

50 g grūdėtų garstyčių

1 v. š. medaus

 

Reikalingi priedai:

Medžio kaladėlės (obels ir pekaninės karijos)

convEGGtor laikiklis

Vienkartinė skysčių surinkimo talpa

Nerūdijančio plieno grotelės

Dvigubas nuotolinis termometras

Ketaus prikaistuvis su šepetėliu

 

 

PASIRUOŠIMAS IŠ ANKSTO

 

1. Užvirinkite 2,5 litro vandens. Tuo tarpu česnako galvutę skersai perpjaukite per pusę.

2. Išjunkite kaitrą ir į karštą vandenį sudėkite visus sūrymui skirtus ingredientus. Palaikykite apie 15 min.

3. Įpilkite į sūrymą 2 litrus šalto vandens ir palikite, kol visiškai atvės.

4. Įdėkite kiaulienos mentę į talpų indą ir užpilkite sūrymu taip, kad mėsa būtų apsemta. Įdėkite indą į šaldytuvą ir marinuokite mėsą apie 24 valandas.

 

 

GAMINIMAS

 

 

1. Uždekite Big Green Egg kepsninėje anglis ir įkaitinkite iki 150 °C. Tuo tarpu išimkite mėsą iš sūrymo ir nusausinkite popieriniu rankšluosčiu. Odelę kryžmai įpjaukite.

2. Ant rusenančių anglių uždėkite po vieną pekaninės karijos ir obels kaladėlę. Įdėkite į kepsninę convEGGtor, vienkartinę skysčių surinkimo talpą ir nerūdijančio plieno groteles. Uždėkite kiaulienos mentę ant grotelių odele į viršų ir uždarykite Big Green Egg dangtį. Įsitikinkite, kad kepsninė įkaito iki 110 °C ir rūkinkite mėsą 2,5–3 valandas.

3. Gausiai aptepkite kiaulieną medumi ir į mėsą įsmeikite nuotolinį termometrą – stenkitės, kad jis nesiliestų prie kaulo. Nustatykite 75 °C temperatūrą. Uždarykite Big Green Egg dangtį ir įkaitinkite kepsninę iki 160 °C. Kepkite kiaulieną, kol temperatūra mėsos viduje pasieks nustatytąją. Reguliariai aptepkite mėsą medumi.

4. Išimkite kiaulienos mentę ir visus priedus iš kepsninės (žr. Patarimą). Ant rusenančių anglių išbarstykite kadagio uogas ir uždėkite pušies šakas. Vėl sudėkite į kepsninę visus priedus, ant grotelių uždėkite kiaulieną ir uždarykite Big Green Egg dangtį. Uždarykite rEGGulator dangtelį, užsklęskite angą, esančią kepsninės apačioje, ir rūkykite mėsą dar 8 minutes. Sandariai uždarius kepsninę visi dūmai išliks viduje.

5. Atsargiai praverkite Big Green Egg dangtį ir išimkite kiaulienos mentę. Padėkite mėsą ant pjaustymo lentelės ir palaikykite apie 15 minučių. Tuo tarpu pakaitinkite visus padažui skirtus ingredientus ketaus prikaistuvyje, uždėtame ant grotelių. Vis pamaišykite padažą, kol jis sutirštės, ir nepamirškite kaskart uždaryti kepsninės dangčio.

6. Pjaustymo lentelę su kalėdiniu kumpiu padėkite ant stalo ir patiekite su medaus ir garstyčių padažu, taip pat pasirinktais garnyrais, pavyzdžiui, aštriais troškintais obuoliais, keptais žiediniais kopūstais ir kepintomis morkomis.

 

PATARIMAS

Jei gaminant žemoje temperatūroje reikia trumpam iš kepsninės išimti patiekalą ir priedus tam, kad, pavyzdžiui, ant anglių išdėliotumėte medieną rūkinimui, geriausia naudoti convEGGtor krepšelį. Naudodami krepšelį galėsite vienu judesiu išimti iš Big Green Egg visus priedus, o po to visus juos lengvai vėl įdėti.

 

 

 

 


© Big Green Egg Europe, www.biggreenegg.eu

 

close