MAISTO SAUGUMO PATARIMAI

Big Green Egg itin rūpi kulinarinė kokybė ir maisto saugumas. Raginame tinkamai naudotis aukštos kokybės maistiniu termometru, kad įsitikintumėte, jog mėsos, paukštienos, jūrų gėrybių ir kito iškepto maisto vidaus temperatūra pasiekė saugią minimalią ribą. Atminkite: neįmanoma nuspręsti, ar mėsa iki galo iškepusi, vien į ją žiūrint!

Plauti rankas muilu ir šiltu vandeniu prieš liečiant žalią maistą ir po to – geriausias būdas sumažinti mikrobų plitimą ir užkirsti kelią apsinuodijimui maistu.Kruopščiai nuplaukite įrankius, pjaustymo lenteles ir darbo paviršius muilu ir karštu vandeniu. Nuskalaukite. Juos galima dezinfekuoti 1 valgomojo šaukšto bekvapio skysto chloro baliklio ir vieno galono (3,78 l) vandens tirpalu. Palikite nudžiūti.Prieš valgydami, pjaustydami ar ruošdami maistą nuplaukite vaisius ir daržoves tekančiu vandeniu. Nerekomenduojama vaisių ir daržovių plauti muilu ar indų plovikliu ar naudoti komercinį maisto produktų ploviklį.


 

Žalią mėsą, paukštieną, kiaušinius, jūrų gėrybes ir jų išskiriamas sultis laikykite atokiai nuo valgyti paruošto maisto.
Pirkinių vežimėlyje atskirkite žalią mėsą, paukštieną ir jūrų gėrybes nuo kitų maisto produktų. Maistą dėkite į plastikinius maišelius, kad išskiriamos sultys, kuriose gali būti kenksmingų bakterijų, neužlašėtų ant kitų produktų.Namie dėdami į šaldytuvą žalią mėsą, paukštieną ir jūrų gėrybes sudėkite į dėžutes, lėkštes ar užspaudžiamus plastikinius maišelius, kad jų išskiriamos sultys neužlašėtų ant kitų produktų.Žaliai mėsai, paukštienai ir jūrų gėrybėms naudokite atskirą pjaustymo lentelę.Padažo, naudojamo žaliai mėsai, paukštienai ar jūrų gėrybėms marinuoti, nederėtų pilti ant jau gatavo maisto, jei jis nepavirintas.Niekada gatavo maisto nedėkite į tą pačią lėkštę, kurioje prieš tai buvo žali produktai, jei lėkštė neišplauta karštu muiluotu vandeniu.


 

Spalva ir tekstūra nėra patikimi saugumo rodikliai. Maistinis termometras – vienintelis būdas užtikrinti, kad mėsą, paukštieną, jūrų gėrybes ir kiaušinių gaminius saugu valgyti.Šių maisto produktų vidinė temperatūra privalo pasiekti minimalią saugią ribą, kad žūtų visos kenksmingos bakterijos.Maistinį termometrą reikia įsmeigti į storiausią patiekalo dalį atokiau nuo kaulo, riebalų ar kremzlės.


 

Minimali saugi vidinė maisto temperatūra (išmatuota maistiniu termometru)
Jautiena ir ėriena (dideli gabalai, kepsniai, muštiniai) 60-65 ºC praėjus trims minutėms po išėmimo iš kaitros šaltinio
Kiauliena (dideli gabalai, kepsniai, muštiniai) 70-75ºC
Malta mėsa  75 ºC
Paukštiena (visas paukštis, dalys arba malta)  77-80 ºC
Kiaušiniai ir kiaušinių patiekalai  75 ºC Kiaušinius virkite tol, kol trynys ir baltymas bus kieti. Kiaušinienė neturėtų būti skysta.
Likučiai  75 ºC
Žuvis  65 ºC

Saugaus maisto ruošimo patarimai
Krevetės, omarai, krabai Švieži, žvilgantys ir nepermatomi
Moliuskai, austrės ir midijos Verdant ar kepant atsiveria kriauklės
Jūrų šukutės

Drumstai baltos, nepermatomos ir tvirtos


 

Temperatūra šaldytuve turėtų būti 40 °F/4 °C arba žemesnė, o šaldiklyje – 0 °F/ -17 °C arba žemesnė. Greitai gendančius maisto produktus reikia atitirpdyti šaldytuve, mikrobangų krosnelėje arba šaltame vandenyje. Jų niekada nederėtų atitirpdyti kambario temperatūroje arba karštame vandenyje. Nepalikite maisto kambario temperatūroje ilgiau nei dvi valandas (vieną valandą, jei temperatūra viršija 90 °F/32 °C).Šaldytuve atitirpusią mėsą ir vištieną galima užšaldyti prieš termiškai apdorojant arba po to. Jei produktai atitirpdyti mikrobangų krosnelėje arba šaltame vandenyje, prieš užšaldydami juos termiškai apdorokite.Didelį kiekį maisto, pvz. sriubos arba troškinio, padalykite į negilias dėžutes. Gatavą mėsą arba paukštieną supjaustykite mažesnėmis porcijomis arba gabalėliais. Sudėkite į negilias dėžutes, uždenkite ir atšaldykite.Pirkite tik šaldytuve arba šaldomoje dėžėje laikomus kiaušinius. Laikykite kiaušinius šaldytuve originalioje pakuotėje ir sunaudokite per 2–3 savaites.Rinkdamiesi iš anksto supjaustytus maisto produktus imkite tik tuos, kurie šaldomi arba laikomi ant ledo, o namie laikykite juos šaldytuve, kad pasirūpintumėte ne tik kokybe, bet ir saugumu.


 

KITI ĮSPĖJIMAI
Žalias pienas ir iš jo pagaminti produktai (įskaitant tam tikrus sūrius, ledus ir jogurtą) gali sukelti rimtą pavojų sveikatai. Žaliame piene ir iš jo pagamintuose produktuose gali būti žalingų bakterijų ir kitų mikrobų, galinčių sukelti ligą ar net mirtį. Parduotuvėje ieškokite pieno ir pieno produktų, pažymėtų žodžiu „pasterizuotas“ (tai reiškia, kad pienas buvo trumpai pakaitintas, taip nužudant ligas sukeliančius mikrobus). Jei produkto etiketėje žodžio „pasterizuotas“ nėra, jame gali būti žalio pieno. Pasterizuotas pienas ir jo produktai yra saugesni nei žalias pienas ir iš jo pagaminti produktai.
close