Rūkykla, tandyras ar… kepsninė?

Rūkykla, tandyras ar… kepsninė?

 

Nuo pat tada, kai pradėjo naudoti ugnį, žmogus maistą gamino lauke: iš pradžių spiriamas būtinybės, vėliau – ieškodamas romantikos ir gryno oro teikiamo malonumo, norėdamas pasidžiaugti šiltomis saulėtomis dienomis. Šiuolaikiniam žmogui gaminimas lauke – tai ritualas, suburiantis draugus ir artimuosius skanių patiekalų, juoko ir pašnekesių vakarui.

Gaminant maistą lauke, galima rinktis net iš kelių prietaisų tipų. Vienas populiariausių – lauko rūkykla, kurioje maisto produktai apdorojami dūmais aukštesnėje arba žemesnėje temperatūroje. Rūkykla – tinkamas pasirinkimas ne tik norint ilgiau išlaikyti produktus, bet ir suteikti papildomo charakterio įprastiems ingredientams: žuviai, mėsai, jūrų gėrybėms, net daržovėms ir vaisiams. Tačiau net labai gera lauko rūkykla atlieka tik vieną funkciją, todėl ieškantiems įvairovės ji netiks.

Iš Azijos kraštų kilęs tandyras – universalesnė kepimo priemonė, reikalaujanti gana nedidelių kuro sąnaudų. Tai uždaras keraminis kepimo indas, kuris, išdegus apačioje sudėtoms malkoms, įkaista gana tolygiai ir ilgokai išlaiko pastovią temperatūrą. Tandyras panašiai kaip ir šašlykinė geriausiai tinka ant iešmų sumautiems produktams kepti.

Tuo tarpu norint mėgautis ant grotelių pačirškintais kepsniais, tinkamiausias pasirinkimas – lauko kepsninė. Šios lauko rūkyklos būna įvairių tipų: elektrinių, dujinių, kūrenamų anglimis arba malkomis, – o kiekvienas tipas turi savų privalumų ir trūkumų. Štai elektrinė kepsninė nesuteiks patiekalams malonaus dūmų aromato, be to, jos nepasiimsi keliaudamas į gamtą, nes ne visur įmanoma rasti elektros įvadą. Dujinėje kepsninėje naudojamos dujos gali turėti neigiamos įtakos patiekalų skoniui. Malonaus dūmų aromato patiekalams suteiktų tik anglimis arba malkomis kūrenami griliai, tačiau ne visi yra vienodai geri. Vienų paviršius per greitai įkaista, kiti yra neekonomiški arba neišlaiko šilumos, treti yra tik stacionarūs. O štai keraminė kepsninė Big Green Egg, ypač MINI modelio, bus ne tik nešiojama, bet ir patvari, patogi naudoti ir naši. Šios lauko kepsninės paslaptis – universalumas, mat viename prietaise telpa ne tik grilius, bet ir lauko rūkykla bei tandyras. Big Green Egg kepsninė suderina visų lauke naudojamų maisto gaminimo prietaisų privalumus, todėl tinka įvairiems produktams kepti. Joje galima gaminti žuvies, paukštienos, jūrų gėrybių, net daržovių ir vaisių patiekalus. Galimybes dar labiau išplečia gausus specialių priedų pasirinkimas. Papildomos grotelės, laikikliai, kepimo plokštės praturtina maisto gaminimo patirtį ir leidžia neriboti kulinarinės fantazijos. Taigi, kam turėti kelis vieną funkciją atliekančius prietaisus, jei viena gera kepsninė patenkins visus įmanomus poreikius?